Mühendislik Fakültesi

Makine Mühendisliği

Prof. Dr. Ahmet Ziyaettin Şahin Lisansını (1977) İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde, Uçak Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisansını (1983) University of Michigan’da ve doktorasını yine University of Michigan’da, tez adı (1899) Nucleation of Frost on Cold Surfaces olarak tamamlamıştır. Prof. Dr. Ahmet Ziyaettin Şahin 1989-1995 yılları arasında King Fahd University of Petroleum and Minerals’da doktor öğretim üyesi olarak, 1995-2001 yılları arasında doçent ve 2001 yılında profesör olarak görev almıştır.

Prof. Dr. Demirel Akbar Lisansını (1988) Musul Üniversitesi fizik bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisansını (1994) Musul Üniversitesi’nde Fizik (Enerji Plazma) Tez adı Experimental Study of Plasma Parameters in Air and Nitrogen Glow Discharge Using Probe Technique (1996) ve doktorasını  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, Tez adı: The Non-Uniform Argon DC Glow Discharge System Parameters Measured with Fast Three Couples of Double Probe (2006) olarak tamamlamıştır. Prof. Dr. Demirel Akbar, 2001-2006 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde araştırma görevlisi olarak, 2009-2010 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde uzman, 2010-2013 yılları arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde yardımcı doçent, 2011-2013  yılları arasında The University of Wisconsin Madison/Electrical and Computer Engineering/Electrical Energineering/Plasma’da Doktor Öğretim Üyesi ve 2013-2014  yılları arasında Hacettepe Üniversitesi ileri teknolojiler uygulama ve araştırma merkezinde doçent olarak görev almıştır.

Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc. (Shelton, Connecticut, ABD)’nin Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. TÜFEKCİ, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza atmıştır. Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projelerde ve çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. TÜFEKCİ, Thales Alenia Space (Cannes, Fransa) firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A (Fırlatma/Ariane-5: 12 Haziran 2008, Kourou, Fransız Guyanası) uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT (Ankara, Türkiye)’da Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlendi. Daha sonra, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde (Ankara, Türkiye) Başuzman Araştırmacı olarak RASAT (Fırlatma/Dnepr: 17 Ağustos 2011, Yasny, Rusya) ve GÖKTÜRK-2 (Fırlatma/LM2D: 18 Aralık 2012, Jiuquan, Çin) yer gözlem uydu projelerinde çalışmıştır.

Akademik kariyerinde Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, NY, ABD)’de Araştırma Görevlisi; University of Connecticut (Storrs, Connecticut, ABD)’de Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı; University of Ontario Institute of Technology (Oshawa, Ontario, Kanada), Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye) ve Atılım Üniversitesi (Ankara, Türkiye)’nde Öğretim Görevlisi; ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul, Türkiye) Mekatronik Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Merkez Araştırma Laboratuvarı Müdürü olarak görev yapmıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda (Ankara, Türkiye) Uzay Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-1 (Fırlatma/Vega: 5 Aralık 2016, Kourou, Fransız Guyanası) Uydu Programı ile Uydu Fırlatma Programlarını yürüten Dr. TÜFEKCİ, daha sonra Başkan Yardımcısı olarak atanmış ve halen bu görevine devam etmektedir.

Evli ve 3 çocuk babası olan TÜFEKCİ, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği

Prof. Dr. Serhan Dağtaş, 1971 yılında Isparta’da dünyaya geldi. Üniversite, özel sektör ve kamu sektörlerinde 28 yıllık tecrübeye sahip olan Prof. Dağtaş 1987’de İzmir Fen Lisesi’ni, 1991 yılında ise Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını tamamladı. Fulbright programı çerçevesinde A.B.D’ne gitmeye hak kazanan Prof. Dağtaş, Purdue Üniversitesi’nden yüksek lisans (1994) ve doktora (1998) diplomalarını aldı. Doktora eğitimi sonrası SIEMENS, PHILIPS gibi önde gelen teknoloji firmalarının araştırma-geliştirme birimlerinde görevler üstlendikten sonra 2002 yılından itibaren kariyerini akademik dünyada devam ettiren Prof. Dağtaş, A.B.D.’de Arkansas ve Kanada’da Waterloo üniversitelerinde görev yaptı. 2010 yılında profesör ünvanına hak kazanan Prof. Dağtaş SAP araştırma merkezinde baş araştırmacı olarak bir yıl geçirdi. 2011-2012 döneminde üniversiteden izinli olarak (sabbatical) TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde bulunan Prof. Dağtaş burada başkan vekilliği ve Enerji Enstitüsü müdürlüğü görevlerini yürüttü. Uzmanlık sahibi olduğu elektronik mühendisliği ve bilişim bilimleri dışında ar-ge stratejileri, teknoloji yönetimi, inovasyon ve ticarileştirme alanlarında da çalışmalara imza atan Prof. Dağtaş’ın uluslararası yayn ve bildirileri dışında kabul edilmiş 12 patenti bulunmaktadır.

Doç. Dr. Serdar MÜLDÜR, 1984 yılında Naval Postgraduate Scholl/USA Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) bölümünden Yüksek Lisans (MS) derecesi ile mezun oldu. 1985-2000 yılları arasında kamuda, bilgisayar merkezinde, işletme mühendisi, proje mühendisi, işletme amirliği ve bilgi sistemleri daire başkanlığı görevlerinde bulundu. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. 2004 yılında Doçent ünvanını aldı. 2000-2017 yılları arasında Havelsan A.Ş.’de, Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemleri bölümünde Direktör ve Genel Müdür Yardımcısı olarak; MİLGEM-Milli Gemi ve Denizaltı Gemileri için Milli komuta kontrol yazılımlarının geliştirilmesi, askeri uçaklar ve uçakların yer kontrol birimleri için görev sistemi yazılımlarının geliştirilmesi, çeşitli kamu teşkilatları için yönetim bilgi sistemlerinin geliştirilmesi çalışmalarında görev yaptı. 2000-2018 yılları arasında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde dersler verdi. 2007-2019 yılları arasında savunma sanayii şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı ve denetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Doç. Dr. Serdar MÜLDÜR’ün Ulusal ve uluslararası dergilerde bildirileri bulunmaktadır. İlgi alanları, Yazılım Mühendisliği, Yazılımda Kalite, Veri Tabanı uygulamaları, Bilgisayar Ağları ve Yönetim Bilgi Sistemleridir.

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik  Elektronik Mühendisliği bölümünde  tamamlamıştır. Doktora eğitimini ise University of California’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde  tamamlamıştır.

2002 yılında Lucent Technologies INC’de müdürlük,2004 yılında ZTE,INC’de başkan vekilliği ve CEO danışmanlığı, 2008 yılında ise CISC’da teknik şef ve yönetim danışmanlığı görevlerini yürütmüştür. Son olarak AT&T isimli teknoloji firmasında Lead MTS, Director of RAN Evolution Architecture&Network Realization olarak görevine devam etmektedir.

Dr. Emine Yaman 1982 yılında Tokat’ta doğdu. 2006 yılında Viyana Teknik Üniversitesi’nde (Vienna University of Technology, Austria) lisans, 2008 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2008-2015 yılları arasında Uluslararası Saraybosna Universitesi’nde (Saraybosna, Bosna Hersek) yüksek asistan olarak çalışmış ve 2015 yılında Viyana Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamlamıştır. 2015-2019 yılları arasında yine Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapmıştır. 2018-2019 yılları arasında ayrıca fakülte dekanı olarak çalışmıştır. Veri Madenciliği, Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka alanlarında yayınları vardır. Birçok saygın bilimsel dergi ve konferans makalesinin incelenmesinde gönüllü yayın sorumlusu olarak hizmet veriyor.

Dr. Youde Han 1981 yılında Çin’de doğdu. 2003 yılında Xi’an Jiaotong Üniversitesi Makine ve Otomasyon Mühendisliği bölümünden Lisans derecesini aldı ve sırasıyla 2003 ve 2010 yıllarında Sheffield Üniversitesi Otomatik Kontrol ve Sistem Mühendisliği bölümünden Yüksek lisans ve Doktor derecesini aldı. Daha sonra Kasım 2010’a kadar Sheffield Üniversitesi’nin aynı bölümünde misafir akademisyen görevlisi olarak çalıştı. Nisan 2011’den Şubat 2012’ye kadar Türkiye’de Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Şubat 2017’den Ağustos 2018’e kadar, Çankaya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Eylül 2019’dan itibaren Ostim Teknik Üniversitesinde görevi başladı. Araştırma ilgi alanı kontrol teorileri ve algoritma tasarımı, uyarlamalı kontrol, robotik sistemler ve geribildirim hata öğrenme kontrolünü içeriyor.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Prof. Dr. Ali ÇOBAN Lisans (1967), Yüksek Lisans (1968) ve Doktora (1971)’sını İngilterede Manchester Universitesinde Deneysel Nükleer Fizik alanında yapmıştır. Aynı üniversitede bir süre Research Associate olarak çalıştıktan sonra KTÜ Fizik Bölümüne Dr. Asistan olarak atanmıştır. 1976’da Doçent olarak çeşitli idari görevlerde bulunmuştur. 1982’de KTÜ’den ayrılarak Bahreyn Universitesinde görev almış ve 1986’da buradan ayrılarak Suudi Arabistan, Dhahran’da KFUPM, Research Institute’de görev almıştır. Burada,Temel Bilimler Araştırma Merkezinde (CAPS)Tandetron Parçacık Hızlandırıcısı (Tandetron) ve Nötron Üreticisi (NG) laboratuvarlarının kuruluşunda ve ARGE çalışmalarında Research Scientist olarak aktif rol almıştır. Bu hızlandırıcıların Temel Çekirdek Fiziği araştırmaları ve uygulamalı Çekirdek Fiziği araştırmalarında kullanılmaları için özellikle Tandetronda NRA, PIGME ve ERDA sistemlerini ve ayrıca, NG’de Nötron Uçuş Zamanı (TOF) sistemini kurmuştur. KFUPM, CAPS’de NG ve Tandetron Laboratuvarları’ndaki çalışmalarını Nötron Saçılmaları ve Nükleer Reaksiyonlar üzerinde yapmıştır. Ayrıca, burada NRA, PIGME ve ERDA gibi uygulamalı Nükleer Fizik araştırma sistemlerini kurmuş ve geliştirmiştir. Bu konularda çok sayıda yayınları ve konferans tebliğleri bulunmaktadır.

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır.

Doktorasını (1973) Manchester Üniversitesinde tamamlamıştır.

TÜBİTAK’da Bilim Adamı Yetiştirme Grubu Yetiştirme Sekreteri ve SAVTAK Projelerinde Proje Danışmanlığı ve Yüklenicisi görevlerini üstlenen Prof. Dr. Mirzahan Hızal   aynı zamanda HIZAL Yüksek Gerilim LTD.’nin Kurucu Genel Müdürlüğünü de icra etmiştir. 1979’dan beri Orta Doğu Teknik Üniversitesinde

Öğretim Üyeliği görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Yüceer Lisansını (1992) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisansını (1998) Syracuse University, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Bölümünde tamamlamıştır. Tez adı (1999) Suspended Substrate Stripline Filter Design’dır. Doktorasını yine Syracuse University Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Bölümünde tamamlamıştır ve tez adı (2003) Electromagnetic Scattering From a Arbitrarily Shaped Chiral Bodies Of Revolution’dır. Prof. Dr. Mehmet Yüceer 1997-1998 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde, 1998-2002 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Elektro Manyetik Alanlar ve Mikro Dalga Tekniği Bölümünde ve 1999-2004 yılları arasında Syracuse University’de araştırma görevlisi olarak görev almıştır. 2012-2013 yılları arasında Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümünde ve 2005 yılında Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde okutman olarak görev almıştır.

1984 yılı yaz döneminde İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden Fakülte ikincisi olarak mezun oldu. California Institute of Technology’de (Caltech, Pasadena, CA) 1986 yılında Master ve 1989 yılında Doktorasını Elektronik Mühendisliği alanında tamamladı.

Doktoradan sonra Suudi Arabistan’da bulunan King Fahd University of Petroleum and Minerals’da 1989 yılında Yardımcı Doçent, 1993 yılında Doçent oldu. 1999-2002 yılları arasında Beykent Üniversitesi’nde, 2006-2007 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Doçent olarak kısmi statüde görev yaptı. Ağustos 2009’dan itibaren Yalova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Profesör olarak atandı. Prof. Kavranoğlu’nun yayınlanmış çok sayıda makale ve diğer yayınları vardır. Prof. Dr. Davut Kavranoğlu 1997-2009 yılları arasında Mobil, Uydu Haberleşmesi, GPS teknolojileri ve Internet uygulamaları konusunda teknoloji geliştiren, üreten şirketler kurdu ve yönetti. 2011 yılında 61. Hükümetin ilk Bakan Yardımcısı oldu.

2015 yılı Temmuz ayında T.C. Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji, Üniversite ve Sanayiden sorumlu Başdanışmanlığı görevine atandı. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini, bir araştırma enstitüsü olan Rensselaer Polytechnıc Enstitüsü (ABD) nde tamamlamıştır. Akademik kariyerinde Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, NY, ABD)’de Araştırma Görevlisi olarak başlamış daha sonra özel sektöre geçiş yapmıştır. 2004 yılına kadar Amerika’da sırasıyla Westınghouse, Siemens, Plug Power Fuel Cell, Amerika Elektrik Üretim Şirketi gibi firmaların elektrik üretim ve Ar-Ge departmanlarında sorumlu mühendis olarak çalışmıştır. 2004 yılında özelleştirme idaresinde göreve başlamış ve elektrik enerji sektörünün özelleştirmesi sürecinde görev almış aynı zamanda Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. 2009-2017 yılları arasında Enerji Bakanlığı bakan danışmanı olarak görev yapmıştır.  2011 yılında Türkiyenin ilk güneş santralini kurmuştur. Daha sonra Hanwha Kalyon GTÜ A.Ş.’nin CEO su olarak iki sene ile görev yapmış, Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin kurulmasını sağlamıştır. Hali hazırda Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bir şirketi olan TR MOTOR A.Ş.’de CEO olarak görev yapmakta olup milli savaş uçağı ve helikopter projelerinin motor üretim sürecini yürütmektedir. Dördü Amerika’da olmak üzere ondan fazla patent tescili mevcuttur.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Uluslararası Ticaret ve Finansman

Prof. Dr. Murat Yülek OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörüdür. Ayrıca Georgetown, Duke ve Yale gibi üniversitelerde de eğitim ve seminerler vermiştir. Çok sayıda akademik ve profesyonel eser sahibi olan Yülek, IMF’de ekonomist, İslam Kalkınma Bankası’nda yatırım uzmanlığı, Dünya Bankası, EBRD, UNCTAD gibi kuruluşlarda danışmanlık ve çeşitli şirket ve bankalarda üst düzey yöneticilik ya da yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Uluslararası danışmanlık şirketi PGlobal’in ortağı olan Yülek, ekonomik kalkınma, kurumsal finans ve yönetim ve makro iktisadi politika alanlarında çeşitli ülkelerde sorumluluklar almıştır. Industrial Policy and Sustainable Growth isimli kitabı, 2018 yılında tanınmış uluslararası yayınevi Springer tarafından yayınlanan ekonomik kitapları içinde en çok indirilen 10 yeni kitaptan arasında yer almıştır. Yülek, hükümetlere, şirketlere ve uluslararası kurum ve kuruluşlara danışmanlık yapmaktadır.

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden mezun oldu. Pazarlama alanında yüksek lisans eğitimi aldı ve lisansüstü tez çalışmasında uluslararası pazarlarda ürün stratejilerini inceledi. Hem aile şirketinde hem de farklı işletmelerde yurtdışı pazarlama ve iş geliştirme birimlerinde çalıştı. Akademik hayata 2012 yılında Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü ile başladı. Ardından üniversitenin teknoloji transfer ofisi kurucu ekip üyesi oldu, TÜBİTAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği projelerinde çalıştı. Doktora tezi araştırmasında ise startupları ve pazarlama anlayışlarını inceledi. Teknogirişim, startup, kadın girişimciliği alanlarında eğitmen, mentör, jüri vb. görevleri oldu. Halen Cherie Blair Foundation for Women kuruluşunun kadın girişimciliği destek programında ve ISSE- Erasmus+ Programında uluslararası mentörlük görevini yürütmektedir.

Doç. Dr. Bahire Neşe Erbil Lisansını (1982) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Doç. Dr. Bahire Neşe Erbil ‘in 3 adet Yüksek lisansı bulunmaktadır, bunlar sırasıyla; (1990) University of Colorado at Boulder’da MA, Ekonomi Bölümünde tez adı: Cointegration Test for the Monetary Approach to the Balance of Payments, The University of Birmingham’da MBA Uluslararasi Bankacilik ve Finans Tez adı: Cointegration Analysis of a Macroeconomic Stock Market Valuation Model for the US (2003) ve University of York’da PhD, Ekonomi Tez adı: Essays on Commodity Price and Commodity Markets (2013) ’dır.

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü 2003 yılında birincilikle bitirmiştir. 2003-2012 yılları arasında bankacılık sektöründe uluslararası ticaret ve kambiyo, ülke kredileri ve teminat mektupları, yurtiçi krediler alanlarını tecrübe ettiği profesyonel çalışma hayatı esnasında İstanbul’da yüksek lisansını tamamlamıştır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon alanında doktorasını 2019 yılında tamamlayan Aysan, doktora eğitiminde örgüt kuramları, meşruiyet ve meşrulaşma süreçleri, profesyonel bölünme ve işletmecilik tarihi alanlarında çalışmalar yapmıştır.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret bölümünden 2018 yılında mezun oldu. Lisans mezuniyetinin hemen ardından 2018 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı zamanda, çeşitli firmaların dış ticaret departmanlarında, ihracat ve uluslararası pazarlama alanlarında görevler yapmış olan Seray Kağıtcı, tez aşamasında olduğu yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve finans alanında çalışmalar yapmaktadır.

Meslek Yüksek Okulu

Makine

Isparta Sütçüler Belence Köyü’nde 1966 Yılında doğan Prof. Dr. Kerim Çetinkaya Lisans (1987), Yüksek Lisans (1989) ve Doktora (1995) eğitimlerini Gazi Üniversitesinde tamamlamıştır. 1995 Yılında Gazi Üniversitesi’nde Dr Öğretim üyesi, 1999 Yılı’nda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Doçent ve 2005 yılında Karabük Üniversitesi’nde Profesör olarak atandıktan sonra 2019 Yılı’nda Ostim Teknik Üniversitesi’nde çalışmaya başlamıştır. SCI dergilerde yayımlanmış 8 yayını, Hakemli Dergilerde 28 yayını, Bilimsel Toplantılarda tam metni yayınlanan 54 bildirisi, basılmış kitapları, ders notları bulunmaktadır.

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans ve Gazi Üniversitesi Makina Bölümünde doktora çalışmalarını tamamladı. Erkunt Döküm ve Makina fabrikası, Tübitak ve Mitaş’ta üst düzey yöneticilik, Ereğli Demir Çelik / Çelbor Boru fabrikasında Genel müdür olarak çalıştı. Japonya’da 6 ay yüzey işlem teknolojileri konusunda araştırmalarda bulundu. Demir ve Çelik Döküm, Çelik çekme, Dövme gibi Sıcak ve Soğuk şekillendirme , Yüzey kaplama teknolojileri, Isıl İşlem, Makina, Çelik konstrüksiyon İmalatı, AR-GE, Kalite, Laboratuvar, Test ve Gözetim gibi üretimin her safhasında çalıştı. Halen Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesinde koordinatör olarak görev yapan Pektaş, ülkemizde yerli üretim ve milli marka çalışmaları ile Milli sanayimizin gelişmesi için çalışmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış çok sayıda bildiri, makale, sektör analizi, “Vücudumuzdaki Metalurji” ve “ Galvanizci Rehberi” kitapları bulunan Pektaş, İngilizce bilmektedir.

Dr. Muammer KANTARCI İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Uçak Bölümünü kazandı.1970 de girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden; 1974 Uçak Mühendisi,1977’de Uçak Yüksek Mühendisi ve 1982 ‘de de Dr Mühendis olarak mezun oldu. İş hayatına Sümerbank’ta başladı. Sümerbank’ta 1974-1977 tarihleri arasında İşletme Şefi, Planlama Şefi ve Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bu dönemde Teknoloji Seçimi ve Transferi ile Proje Hazırlama, Değerlendirme ve Yönetimi konularında UNIDO’dan eğitim aldı. 1977-1982 yıları arasında İTU’ Makine Fakültesinde araştırma görevlisi ve doktor öğretim üyesi olarak çalıştı. 1982-1983 yıllarında Hava kuvvetlerinde yedek subay olarak askerliğini yaptı. 1983-1987 Yılları arasında Otomotiv sanayinde Mühendislik, AR-GE ve Fabrika müdürlüğü görevlerini yürüttü. 1987-1992 Yıllarında Türkiye’nin önde gelen Dış Ticaret sermaye Şirketlerinde Genel Müdür Yardımcısı(Genel Md Vekili) olarak çalıştı. 1992-1994 Yıllarında kendi şirketinde çalıştı. 1994-1997 Tarihleri arasında İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü yaptı. 1997-2001 yılları arasında Amerikan –Türk Joint Venture şirketini kurdu ve bu şirkette Satınalma ve Lojistik Direktörlüğü yaptı. 2001 ekonomik krizi sebebiyle Joint Venture Şirketi faaliyetlerine ara verince bu şirketten ayrıldı ve Bulgaristan’da Türk İş Adamının yatırımını tamamladı ve Şirketi iki yıl genel müdür ve Hissedarlar Kurulu Başkan vekili olarak Mayıs 2003’ e kadar yönetti. Mayıs 2003’te yurda döndü ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş.-TULOMSAŞ’ genel müdür olarak atandı. TULOMSAŞ’ta,General Motor’la yapılan Lisans antlaşmasını güncelleyerek TCDD’nin En güçlü Lokomotiflerinin üretimini başlattı.Bir yıl içinde TULOMSAS, cirosunu 60 Trilyon TL’den 320 Trilyon TL’ye çıkardı. IBB Başkanının talebi ve Başbakan’ın onayı ile IETT’ye ikinci defa genel müdür olarak atandı. Bu görev de yaklaşık iki yıl kaldı. Bu sürede Kadıköy–Kartal ve Otogar-Bağcılar metro projelerini başlattı; Kabataş-Eminönü Tramvay projesini tamamladı. 500 adet alçak tabanlı otobüs dizaynı ve alımı projesini gerçekleştirdi. METROBUS ve AKYOLBIL projelerini hazırladı.

Dr.Kantarcı, başta Hızlı Tren Kongreleri olmak üzere Uluslararası Demiryolu, Toplu Ulaşım, UITP ve UIC kongrelerinde Ülkemizi katılımcı ve konuşmacı olarak temsil etti. TCDD’nın bir iştiraki olan ve TUVASAŞ ın arazisi içinde tesis edilen HYUNDAI-EUROTEM’in kuruluş çalışmalarını yürüttü. TUVASAŞ Yönetim Kurulu Başkan vekiliği görevine 2012 yılına kadar devam etti. 2014-2015(takriben 8 ay) TUBİTAK USETEG Komitesi üyeliği yaptı.

Elektronik Teknolojisi

Mehmet Cem Çatalbaş, lisans derecesini 2009 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden aldı. Yüksek lisans derecesini 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden aldı. 2016 yılında Ljubljana Üniversitesinde, Yapay Algı, Sistem ve Sibernetik Laboratuvarında araştırmacı akademisyen olarak görev aldı. 2017 yılında ise Paris West University Nanterre La Défense’de araştırmacı akademisyen olarak görev aldı. Doktora derecesini ise 2018 yılında Fırat Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden aldı. Yüksek lisans ve doktora eğitimi sırasında Hacettepe Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2019 yılında OSTİM Teknik Üniversitesi’ne Doktor Öğretim Üyesi olarak katıldı.

Dr. Çatalbaş’ın ilgi alanı, görüntü işleme, ses işleme, metasezgisel ve konveks optimizasyon, istatistiksel sinyal işleme, kontrol teorisi ve makine öğrenmesi şeklindedir. Bu alanlara ilişkin araştırmaları, önemli uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmıştır ve alanında önem arz eden çeşitli uluslararası konferanslarda sunulmuştur. Katma değeri yüksek biyomedikal cihazların millileştirilmesini ve yerlileştirilmesini hedefleyen T.C. Sanayi Bakanlığı destekli çeşitli projelerde görev almıştır.

Dr. Belgin KOÇAK, Lisans eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde (2007), Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalında (2016) tamamlamıştır. SCI ve SCI-expanded kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 12 tane bilimsel çalışması bulunmaktadır. Akademik ilgi alanları; yoğunluk fonksiyonel teorisi, yarı iletkenler ve malzeme bilimidir.

Dijital Medya ve Pazarlama

BORA ÖÇ 1989 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra, lisans eğitimini 2011 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde, yüksek lisans eğitimini de 2014 yılında yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda, “Türkiye’de Basın İlan Kurumu’nun yerel basına etkileri uygulamalı bir alan çalışması; Sivas yerel basını örneği” konulu teziyle tamamladı. Doktora eğitimine, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda devam etmektedir.

2015 yılında Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Aynı fakültede Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde 2013 yılında başladığı yandal eğitimini de 2015’de tamamladı. Haziran 2017’de Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalında “Yerel Medya Çalısanlarının Bireylerarası İletisim Motivasyonları ile İletisim Doyumları Arasındaki İlişki” başlıklı tezi ile yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Eylül 2017’de Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Basın ve Yayın Anabilim Dalı’nda doktora programına kabul aldı. YÖK 100/2000 “Sosyal Medya Çalışmaları” ve Tübitak 2211A Genel Yurtiçi Doktora bursiyeri olarak tez önerisi aşamasında öğrenimine devam etmektedir. Temel çalışma alanları ise iletişim sosyolojisi, sosyal medya, dijital iletişim ve yeni iletişim teknolojileridir.

Doğuş Yüksel, işletme alanında lisans, pazarlama alanında ise yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. İşletme alanında doktora eğitimine Ankara Gazi Üniversitesi’nde devam etmektedir. Çeşitli üniversite ve etkinliklerde dijital medya ve pazarlama seminerleri vermekte ve atölye çalışmaları düzenlemektedir. Sektöründe önde gelen Porsche, Levi’s, Hepsiburada vb. firmalara dijital medya ve pazarlama alanında hizmetler üretmiştir.

Mekatronik

2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı sene ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimine başlamıştır. 2007 yılında Yüksek Lisans derecesini, 2014 yılında ise aynı bölümden Doktora derecesini almıştır. Üç sene özel bir şirkette Makine Mühendisi olarak çalıştıktan sonra Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nda çalışmaya başlamıştır. TTGV’de Proje Yöneticiliği görevini icra ederken, 106 adet Ar-Ge projesinin destek başvurusu değerlendirme sürecinde Proje Sorumlusu olarak görev almış; Ar-Ge Akademisi Eğitim Programı’nı ve Kıvılcım Merkezi ortak çalışma alanını tasarlamış ve uygulamıştır. 2015 yılından itibaren Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nde İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etmiştir. 2017 yılında Yaşar Üniversitesi’nin Stratejik Planlama ve Mükemmeliyet Ofisi Müdürlüğü, 2018 yılında Atılım Üniversitesi ARGEDA Teknoloji Transfer Ofisi’nin yöneticiliğini yürütmüştür. İlgi alanları Ar-Ge destek mekanizmalara ve fonlaması, inovasyon ve teknoloji yönetimi, kümelenme, uluslararası politik iktisat, endüstriyel iktisat, otomotiv endüstrisi ve teknoloji transferidir.

2007’de Gazi Üniversitesi Fizik bölümünü 3.70 ortalama ile derece ile bitirmiş olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Matematik bölümü çift anadal mezunudur. 2010’da “AlxGa1-xAs/GaAs süperörgünün optiksel özelliklerinin incelenmesi” başlıklı Yüksek Lisans tezi ile Yüksek Fizikçi, 2016’da “Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky Engel Diyotların Elektriksel ve Dielektrik Özelliklerinin Frekansa, Sıcaklığa ve Aydınlatma Şiddetine Bağlı İncelenmesi” tezi ile Doktor ünvanını almıştır. 2013-2016 yılları arasında, ilgi alanları arasında bulunan Uluslararası İlişkiler bölümünden de 3 yılda mezun olarak kültürel birikimine farklı bir alandan katkı sağlamıştır. Alanında saygın dergilerde 3 yayını, 14 Uluslararası, 6 Ulusal sözlü ve posterlerden oluşan bildirileri bulunmaktadır. 2018-2019 yılları arasında Odtü Teknokenette Uluslararası bir teknoloji firmasında Uzman Fizikçi olarak Ar-Ge alanında çalışmıştır. Aynı zamanda C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan Esra Yükseltürk farklı alanlardan bir çok sertifika sahibidir (Bilgi güvenliği, Pedogojik Formasyon, vb.). Yarıiletken fiziği, organik güneş pilleri ve fotovoltaikler, malzeme bilimi, ince filmler ve kaplamalar, elektriksel karakterizasyonlar, akım-gerilim (I-V), kapasitans-gerilim (C-V), aydınlatma etkileri, MPS/MIS/MOS yapıları ve Schottky diyotlar alanlarında çalışmaları bulunmakta olup, karakterizasyon ve analiz için yeni malzemelere katkıda bulunmaya, verimli güneş pili hücreleri, modülleri ve sistemleri geliştirmek için yeni fikirler üretmeye, yenilikçi metodolojiler geliştirmeye devam etmektedir.

İlgi alanları arasında yenilenebilir enerji sistemleri, yeni nesil enerjiler ve enerji politikaları da bulunan Esra Yükseltürk aynı zamanda sosyal ve kültürel faaliyetlerde de etkin rol almaya çalışmaktadır. AFAD Gönüllüsüdür.

Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini Makina Mühendisliği İmalat ve Konstrüksiyon alanında aldı. Farklı sanayi kuruluşlarında Ar-Ge Mühendisi, Ürün Geliştirme Mühendisi ve Tasarım/Mühendislik Sorumlusu olarak yaklaşık 15 yıl süre ile farklı görevlerde bulundu. Bu görevleri esnasında otomotiv, iş makinaları ve savunma sanayi içerikli çok sayıda Ar-Ge ve üretim projesinde yer alarak mekanik, elektromekanik, hidrolik/pnömatik içerikli mühendislik görevlerinde sorumluluklar üstlendi. Katıldığı çeşitli mesleki sertifika programlarına ek olarak Leonardo Da Vinci Programı kapsamında Hamburg/Almanya’da Hidrolik Sistemler Eğitimi aldı. Katıldığı tasarım yarışmalarında çeşitli dereceler kazandı ve bu bağlamdaki tasarım çalışmalarına devam etmektedir.

İlgi alanları: Bilgisayar Destekli Tasarım ve Analiz, İmalat Teknolojileri ve Uygulamaları, Katmanlı İmalat Teknolojileri, Hidrolik-Pnömatik Sistemler, İmalat Sistemleri ve Endüstri 4.0 Uygulamaları’dır. Akademik çalışmalarına devam etmekte olup, çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanan akademik makaleleri, uluslararası sempozyum ve kongrelerde sunumunu gerçekleştirdiği akademik bildirileri bulunmaktadır.

Lojistik

MYO Lojistik Program Başkanı olan Dr. Doğan KARADOĞAN; 1990 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden lisans derecesini aldı. 1995 yılında Dokuz eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezli Programında Yüksek Lisans derecesini aldı. Daha sonar 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında Doktora derecesini aldı. Yurt içi ve yurt dışı stratejik lojistik ve tedarik zinciri yönetimi eğitimleri alan ve sertifika programlarına katılan Dr. Doğan KARADOĞAN NATO’nun çeşitli lojistik bordlarında ve çalışma gruplarında ülkemizi lojistik delegasyon başkanı olarak temsil etti. Çeşitli üniversitelerde lojistik ve tedarik zinciri yönetimi dersleri veren ve çok sayıda lojistik tezi yöneten Dr. Doğan KARADOĞAN gerek kamuda gerekse özel sektörde birçok lojistik projeye imza atmıştır.

Atılım Üniversitesi İşletme Bölümünde 2009 yılında lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitimi döneminde Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Ön Lisans programını bitirdi. Lisans eğitimi boyunca çeşitli kamu kurum ve kuruşlarındaki eğitim programlarında yer aldı. 2014-2018 yılları arasında Öğrenci İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca 2015-2018 yılları arasında Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezinde görev alarak kişisel gelişim, aile danışmanlığı eğitimleri düzenledi. 2015 yılında Gazi Üniversitesi İşletme Ana Bilim dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak, örgütsel sessizlik, yönetim-organizasyon, örgüt kültürü alanlarında çalışmalara başladı. 2017 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sağlık Kurumları Yönetimi Bölümünde başladığı doktora eğitimine devam etmektedir.

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon anabilim dalında 2016 yılında tamamlamış olan Pelin KARACA KALKAN Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon alanında doktora eğitimine devam etmektedir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi

2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde lisans öğrenimini tamamlamış, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi bölümünde sırasıyla 2004 ve 2009 yıllarında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır.

Önlisans, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde Yönetim Bilgi Sistemleri, Veritabanı Yönetim Sistemleri, İşletim Sistemleri, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme, Eğitimde Bilişim Teknolojileri, Bilgisayar Destekli Eğitim, Web Programlama, Açık Kaynak İşletim Sistemi, Sunucu İşletim Sistemi, Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Bakım Onarımı, Bilgisayar Ağları, Kablosuz Ağlar, Bilgisayar Grafiği Tasarımı derslerini yürütmüştür. Ayrıca özel sektörde teknoloji danışmanlığı hizmeti vermiştir.

Türkiye’nin ilk resmi elektronik kitabı olan Bilgisayar Donanımı kitabını yazmıştır. Bilgi Teknolojileri kaynaklarının verimli kullanılması, teknoloji harcamalarının düşürülmesi ve internet destekli eğitim alanlarında uzmanlaşmıştır.

1965 Ankara doğumlu olan A. Hasan Turgut, 1987 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1992 yılında ODTÜ İşletme Bölümünde yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Halen ODTÜ İşletme Bölümünde Finans Doktorası çalışmasına devam etmektedir. İş hayatına 1988 yılında ASELSAN’da mühendis olarak başlayan Turgut, sırasıyla Başarı Elektronik’te Bilgi Sistemleri Müdürü, Birleşmiş Milletler adına Sağlık Bakanlığında Bilişim Teknolojileri Danışmanı, özel firmalarda Proje Yöneticisi olarak görev yaptı. Proje Yöneticisi olarak yer aldığı projeler arasında; Vergi Dairesi Tam Otomasyon Projesi (VEDOP), Azerbaycan Vergi Otomasyon Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü E-Pasaport Projesi gibi büyük ölçekli ve uluslararası projeler bulunmaktadır. 2010 yılından itibaren bağımsız danışman olarak Şeker Kurumu ve Azerbaycan Demiryolları’na ait projelerde çalıştı. 2012 yılında kurucu ortak olarak HYT Yönetim ve Danışmanlık firmasında farklı iş alanlarındaki projelerde yönetim ve yatırım danışmanı olarak yer aldı. Halen OSTİM Teknik Üniversitesi’nde Bilgi Yönetim Daire Başkanı ve Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır. İyi seviyede İngilizce, Almanca, Rusça ve Azerbaycan dili bilen Hasan Turgut, evli ve 24, 17 ve 12 yaşında üç çocuk babasıdır.

KAPAT